Hikaye

Bodrum Web Tasarım

Merhaba,

Bilgisayarla tanışmam lise yıllarına dayanır. 1980’li yıllar. Sinclair ZX-Spektrum. Ne günlerdi. Cihazı TV ye bağlardım. Cihaza da teyp bağlardım. Teybe oyun kasetini de taktım mı o unutulmaz oyun yüklenmesi sesinin bitmesini beklerdim. Sonra jumping jack oynardım saatlerce. (Biz çekirge çetin derdik). Basic programlama diliyle TV ekranına “Merhaba” yazdırmak ne keyif verirdi. Sonra Commodore çıktı. Efsane idi o da. Grafikler nefis, ses bir harikaydı. RIVER RAID oynamaktan gözlerim şişerdi.

Derken PC ile tanıştık 80 li yılların sonuna doğru. Artık oyunu aza indirgeyip daha işe yarar şeyler öğrenmeye başladık. Sadece disketle çalışıyordu bu PC’ler ancak 5.25 inç disketle. Basic programlama dilini iyice pekiştirdik o disketli PC’lerde. Bunun yanında COBOL ve Fortran dillerini de öğreniyoruz.  Derken Pascal diline geçtik. Çok şey öğrendim Ferzande öğretmenimden.

Akış şemasını öğrendik. İnsan hayatında da her konuda her aşamada kullanılabilecek akış şemalarıydı programlamaya geçmeden önce yapılması gereken en önemli iş.

Sonra 10 MB Hard diskli PC’ler girdi hayatımıza. Neler yapılırdı neler. O yıllarda her işletme elle tutardı ön muhasebesini ve muhasebesini. Bilgisayarlar kolaylaştırdı işletmelerin işlerini ve sıfır hata ile. Bir de her işletmeye özel cari-stok programı yazardık. Örneğin bir perdeci ile bir oto yedek parça satıcısına aynı programı vermezdik. Her iki firmaya özel yazılım hazırlardık. Bu arada program bilgisayarın yanında hediyeydi. Bilgisayar alana oturup özel program yazar ve ücretsiz verirdik.

Teknoloji planlı ve hızlı bir şekilde ilerliyor (Donanım ve buna bağlı olarak yazılım) ve inanılmaz noktalara geliyor.

Örneğin Bodrum’da ilk internet ile tanışmam çok sevdiğim bir Mali Müşavir ablamın evindeki bilgisayardan oldu. Nasıl mı? Aşağı yukarı sıralı olan 10 adet disketi yükledikten sonra girdik internete. Ama bugün ki gibi değil. Çevirmeli ağ telefonla. Grafik resim falan yok. Google yok. Sadece yazılar ve bilinen belli yerlere girebilmiştik hatırladığım. İnternetin bugün ki durumuna baktığımız zaman bir 10-15 sene sonra neler olabileceğini kestiremiyor insan. Korkutuyor da açıkçası.

1992 ile 2010 yılları arasında Bodrum’da, donanım ve yazılım konusunda birçok işletmeye ve bireye hizmet verdim firmam ve iş arkadaşlarımla. Yine 2001-2009 yılları arasında bir GSM operatörünün Muğla bölgesi kurumsal hizmetleri ile Bodrum ilçesi bireysel hizmetlerini verdik iş arkadaşlarımızla.

Artık muhasebe yazılımları online ve istediğiniz yerden verilerinize ulaşabiliyorsunuz. Sosyal medya aldı başını gitti. Web siteleri artık her işletmenin (küçük ya da büyük olmasına bakılmaksızın) olmazsa olmazları arasında.

2010 yılından bugüne kadar da programcılık temelli altyapım ve birikimlerimle web tasarım ve web programlama konusunda hizmet vermekteyim.

Saygılarımla.